Gabor Klöczl
Holte CK




Forsiden
Galleri
Race / træningsdata
BKOOL

2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

Sæson 2017

1. plads
2. plads
Örestadsloppet TT (H55)
1. plads
1. plads
2. plads
1. plads
1. plads
1. plads
DM TT Nakskov (H55)
1. plads
2. plads
Tirsdags VM TTT (9 mands hold)
1. plads
10. plads

 


VM enkeltstart
Albi, Frankrig
24. august 2017
22,9 km

Overall
Tid
Ryttere
Nationalitet
H19
30.37
Matej Lovse
Slovenien
H35
30.09
Andreas Schweizer
Svejts
H40
29.31
Samuel Plouhinec
Frankrig
H45
30.22
Remco Grasman
Holland
H50
31.21
Gregory Swinand
Irland
H55
31.33
Kevin Tye
England
H60
32.04
Bert Bakker
Holland
H65
33.43
Alfred Lechnitz
Østrig
H70
34.40
Kaare Christoffersen
Norge
H55
Tid
Ryttere
Nationalitet
1.
31.33
Kevin Tye
UK
2.
31.57
Jim McMurray
NZ
3.
32.08
Pieter Aben
NL
4.
32.32
Dzmitry Ruben
Belarus
5.
32.33
Jan Egil Bodin
Norge
6.
32.40
Michiel Vaal
UK
7.
32.50
Serge Sie
Fra
8.
32.54
Tommy Flogenfelt
Sverige
9.
33.08
William Gordin
AUS
10.
33.09
Gabor Klöczl
Danmark


Copenhagen Gran Fondo TT
Holbæk
12. august 2017
24,3 km

Overall
Tid
Ryttere
Klub
1
31.18
Morten Risbjerg
DEN H35
2
31.27
Marcus Baranski
GER H45
3
32.22
Casper Saltoft
DEN H19-34
4
32.30
Jesper Nielsen
DEN H50
4
32.30
Sebastian Hartvigsen
DEN H40
6
32.35
Stefan Lindskog
SWE H50
7
32.37
Martin Hammer Larsen
DEN H45
8
32.39
Jonas Tell
SWE H45
9
32.40
Patrik Boström
SWE H40
10
32.41
Torben Damsgaard Johansen
DEN H50
11
32.43
Skipper Hermansen
DEN H35
12
32.49
Dag Torp-Hansen
SWE H35
13
32.54
Thomas Butler
DEN H19-34
14
33.08
Rolf Kjøller
DEN H50
15
33.09
Cástor Gonzáles Luis
H45
16
33.11
Lars Aagaard
DEN H50
17
33.12
Christopher Grubb
H50
18
33.15
Henrik Blume
DEN H50
19
33.20
Gabor Klöczl
DEN H55
20
33.25
Morten Tilquist
DEN H40
21
33.28*
Michael Bornak
DEN H55
22
33.35
Simon Toft Hansen
DEN H19-34
23
33.35
Dan Hermanson
DEN H19-34
24
33.42
Mattias Zetterstrand
SWE H50
25
33.42
Peter Buhl
DEN H19-34
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
33.20
Gabor Klöczl

Holte CK

2.
33.28*
Michael Bornak
CC Hillerød
3.
36.06
Jan Bo Hansen
CC Hillerød
4.
36.55
Jens Peter Larsen
Sorø BC
5.
37.50
Michael Gehrisch
Sverige
6.
39.20
Tony Ditlevsen
Holbæk cykelsport
*Off tid er 33.40, men det passer ingen steder. Med Stravas hjælp er den 33.28

 


Foto: Tommy Kjærulff Eriksen


Tirsdags VM TTT
9 ryttere
8. august 2015
29,4 km


Gabor Klöczl, Nicki Hirsvang, Jens Gjettermann Bergelin, Thor Mørup Prødel, Jeppe Hanssing, Hong Suong Han,
Christian Graver Larsen, og Nils Eigil Bradtberg + Sebastian Hartvigsen (ikke med på billedet)


 

Nordiske mesterskaber i enkeltstart
Randers
29. juli 2017
21,0km

VNM enkeltstart
Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H30
28.52
Leopold Kaftanski
Sverige
H35
28.40
Morten Risbjerg Hansen
Danmark
H40
29.38
Eirik Olsen
Norge
H45
29.39
Stefan Schützer
Sverige
H50
29.53
Torben Damsgaard Johansen
Danmark
H55
30.26
Gabor Klöczl
Danmark
H60
31.10
Frank Aadland
Norge
H65
32.32
Thomas Kyng
Danmark
H70
34.59
Bernt Svensson
Sverige
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
30.26
Gabor Klöczl
Danmark
2.
30.56
Thommy Flogenfelt
Sverige
3.
31.01
Jarle Möhlum
Norge
4.
31.14
Martin Collander
Sverige
5.
31.20
Michael Bornak
Danmark



 

 

VDM enkeltstart
Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
39.14**
Michael Gamst
ABC
H45
39.33**
Lars Nybo Nielsen
ABC
H50
38.47**
Jesper Nielsen
Herning CK
H55
33.46*
Gabor Klöczl
Holte CK
H60
33.34
Michael Barfoed
ABC
H70
40.16
Børge Bundgaard Sørensen
Greve CC
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
33.46*
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
35.05
Kent Jensen
Vejen Bicycle Club
3.
35.19
Michael Bornak
CC Hillerød
* Min egen uoff. tid. Den off. tid på 33.00 er forkert - ** 30 km
Dan Sugar løbet
30 km
Klasse
Tid
Ryttere
Klub
A
34.39
Martin Toft Madsen
BHS-Almeborg-Bornholm
B
40.04
Andreas Tvermoes Noe
Sydkysten Cycling
C
40.49
Dan Hermansson
Sydkysten Cycling
D
40.48
Rune Larsen
Kerteminde Cykelklub


Chrono Cup 2017

Klasse
Point
Ryttere
Klub
H40
899
Morten Stelling
Team food-n-motion
H50
900
Gabor Klöczl
Holte CK
Herre
900
Morten Risbjerg
Carl Ras CX Team Sydkysten Cycling
H50
Point
Ryttere
Klub
1.
900
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
897
Henrik Blume
KCK Herlev
3.
892
Christian Ulrich
Team food-n-motion
Over all
Point
Ryttere
Klub
1.
900
Morten Risbjerg (H)
Carl Ras CX Team Sydkysten Cycling
2.
897
Sebastian Hartvigsen (H)
3.
893
Martin Stelling (H40)
Team food-n-motion
4.
889
Gabor Klöczl (H50)
Holte CK
5.
887
Frederik Wandahl (H)
Roskilde CR
6.
885
Anders Friis (H40)
Ordrup CC
7.
884
Morten Tilquist (H40)
Sorø BC
8.
883
Henrik Blume (H50)
KCK Herlev
9.
880
Mads Rytter (H)
Team Bike and run
10.
875
Christoffer Damm (H)
Brothers of Destruction



Chrono Cup 4. afd. Blovstrød
30. maj 2017
24,2 km


Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
32.43
Morten Risbjerg
Carl Ras CX Team Sydkysten Cycling
H50
33.43
Gabor Klöczl
Holte CK
Herre
33.08
Martin Stelling
Team food-n-motion
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
33.43
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
33.49
Henrik Blume
KCK Herlev
3.
35.34
Thomas Kyng
ABC
4.
35.37
Christian Ulrich
Team food-n-motion
5.
35.44
Michael Barfoed
ABC
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
32.43
Morten Risbjerg (H)
Carl Ras CX Team Sydkysten Cycling
2.
32.54
Frederik Wandahl (H)
Roskilde CR
3.
33.08
Martin Stelling (H40)
Team food-n-motion
4.
33.27
Sebastian Hartvigsen (H)
5.
33.34
Thomas Butler (H)
4070
6.
33.43
Gabor Klöczl (H50)
Holte CK
7.
33.49
Henrik Blume (H50)
KCK Herlev
8.
33.53
Jimmy Bredow (H40)
2700
9.
33.56
Mads Rytter (H)
Team Bike and run
10.
33.57
Stig Brahe Sørensen (H40)



Gran Fondo TT Albi
Frankrig
26. maj 2017
22,9 km

Overall
Tid
Ryttere
Nationalitet
H19-34
31.07
Kravos Mataj
Slovenien
H35
31.40
Frederic Lubach
Frankrig
H40
30.48
Mathieu Dumont
Frankrig
H45
31.47
Ricard Feldman
USA
H50
30.59
Robert Nunez
Costa Rica
H55
32.44
Michiel Vall
UK
H60
33.24
Michael Barfoed
Danmark
H65
34.57
Domenique Feuillette
Frankrig
H70
35.51
Christian Gibelin
Frankrig
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
32.44
Michiel Vall
UK
2.
32.46
Gabor Klöczl
DEN
3.
33.24
Serge Sie
Frankrig
4.
33.29
Gonzalez Txomin Oronos
Spanien
5.
34.07
Luc Fougerouse
Frankrig
6.
34.09
Luis Garcia Landa
Spanien
7.
34.15
Andrej Zavbi
Slovenien
8.
34.43
Christophe Puccianti
Frankrig
9.
35.00
Diego Soler
Frankrig
10.
35.27
Pedro Pinto Joao
Portugal

 


 

Chrono Cup 3. afd. Burresø
16. maj 2017
17,9 km


Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
27.19
Martin Stelling
Team food-n-motion
H50
27.30
Gabor Klöczl
Holte CK
Herre
26.09
Morten Risbjerg
Carl Ras CX team
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
27.30
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
27.41
Henrik Blume
KCK Herlev
3.
28.43
Thomas Broholm Kyng
ABC
4.
29.05
Cristian Ulrich
Team food-n-motion
5.
29.12
Peter Godsk
2800
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
26.09
Morten Risbjerg
Carl Ras CX team
2.
27.19
Martin Stelling
Team food-n-motion
3.
27.21
Sebastian Hartvigsen
ABC
4.
27.28
Anders Friis
Ordrup CC
5.
27.30
Gabor Klöczl
Holte CK
6.
27.41
Henrik Blume
KCK Herlev
7.
27.47
Frederik Wandahl
Roskilde CR
8.
27.48
Christoffer Damm
Brothers of Destruction
9.
27.54
Thomas Butler
4070
10.
28.05
Morten Tillquist
Sorø BC

 


 

Chrono Cup 2. afd. Sengeløse
2. maj 2017
17,2 km


Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
22.57
Anders Friis
Ordrup CC
H50
23.45
Gabor Klöczl
Holte CK
Herre
22.24
Morten Risbjerg
Carl Ras CX team
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
23.45
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
23.59
Rolf Kjøller
ABC
3.
24.02
Henrik Blume
KCK Herlev
4.
24.56
Michael Barfoed
ABC
5.
25.09
Peter Hansen
AH-76
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
22.24
Morten Risbjerg
Carl Ras CX team
2.
22.44
Sebastian Hartvigsen
ABC
3.
22.57
Anders Friis
Ordrup CC
4.
23.40
Mads Rytter
Team Bike and run
5.
23.45
Morten Tillquist
Sorø BC
6.
23.45
Gabor Klöczl
Holte CK
7.
23.55
Frederik Wandahl
Roskilde CR
8.
23.59
Rolf Kjøller
ABC
9.
23.59
Jesper Phaff Mørck
10.
24.02
Henrik Blume
KCK Herlev





Örestadsloppet
Barsebäck TT
22. april 2017
30,15 km

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
Seniorer
35.51
Martin Toft Madsen
Team BHS-Almeborg Bornholm
H30
42.00
Jimmy Balderud
CK Sundet
H40
41.22
David Scott
CK Norrtälje
H50
40.58
Stefan Lindskog
Föreningen Rocket Racing S
H55
42.37
Thommy Flognfelt
Skoghalls CK-Hammarö
H60
43.44
Håkan Samuelson
SMACK
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
42.37
Thommy Flognfelt
Sverige
2.
42.42
Gabor Klöczl
Holte CK
3.
43.42
Martin Collander
Sverige
4.
46.43
Ingvar Karlsson
Sverige
5.
47.10
Magnus Jenderhag
Sverige


Dårligt valg at køre uden pladhjul


>> GPX


Chrono Cup 1. afd. Søsum
18. april 2017
8,7 km


Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
12.21
Morten Tillquist
Sorø BC
H50
12.15
Gabor Klöczl
Holte CK
Herre
11.38
Sebastian Hartvigsen
ABC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
12.15
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
12.30
Henrik Blume
KCK Herlev
3.
13.07
Christian Ulrich
Team food-n-Motion
4.
13.12
Michael Barfoed
ABC
5.
13.13
Jan Petersen
Oticon
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
11.38
Sebastian Hartvigsen
ABC
2.
12.00
Morten Risbjerg
Carl Ras CX team
3.
12.15
Gabor Klöczl
Holte CK
4.
12.21
Morten Tillquist
Sorø BC
5.
12.26
Martin Stelling
Team food-n-Motion
6.
12.29
Christoffer Damm
Brothers of destruction
7.
12.30
Henrik Blume
KCK Herlev
8.
12.31
Mads Martinsen
9.
12.32
Niels Leist
Ordrup CC
10.
12.35
Mads Rytter
Team Bike and run