Gabor Klöczl
Holte CK




Forsiden
Galleri
Race / træningsdata
BKOOL

2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018

Sæson 2016

3. plads
1. plads
1. plads
7. plads
1. plads
1. plads
1. plads
DM TT enkeltstart (H55)
1. plads
Rød Tyr holdløb TTT med Michael Barfoed og Rolf Kjøller
1. plads
2. plads
DM holdløb TTT (H50)
1. plads
NM TT enkeltstart (H55)
3. plads
JYCC TT enkeltstart
6. plads
3. plads
Kronborg cykelklub TT enkeltstart
1. plads


SM parløb
17. september 2016
29,6 km

SM enkeltstart
Klasse
Tid
Ryttere
Klub
A
35.43
Martin Toft / Lars Carstensen
Team Almeborg-Bornholm /
B
38.31
Michael Gamst / Sebastian Hartvigsen
ABC / ABC
C
41.08
Morten Rytgaard / Nicki Hirsvang
Lyngby CC
D
42.30
Leo M. Polack / Johannes Killisperger
Team Christiania (TCA)
U19
38.06
Mathias Larsen / Julius Johansen
Team Børkop cyk. Carl Ras
H40
41.01
Torben Hansen / Morten Tilquist Nielsen
Hillerød CC / Sorø BC
H50
40,33
Gabor Klöczl / Michael Barfoed
Holte CK / ABC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.33
Gabor Klöczl / Michael Barfoed
Holte CK / ABC
2.
43.03
Christian Oldenborg / Klaus S. Nielsen
Ordrup CC
3.
43.35
Kim Westen / Ole Jessen
Nakskov CC / LFCK
Danbolig løbet
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.13
Klaus Pedersen / Laurits T. Jakobsen
Cykkel Klubben Djurs / CK Århus
2.
40.33
Gabor Klöczl / Michael Barfoed
Holte CK / ABC
3.
43.03
Christian Oldenborg / Klaus S. Nielsen
Ordrup CC
4.
43.35
Kim Westen / Ole Jessen
Nakskov CC / LFCK
5.
43.42
Jesper Theisen / Uffe M. Lauridsen
FBL / Amager CR



Cykelklubben Kronborgs åbne klubmesterskab i enkeltstart
8. september 2016
22,9 km

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1
31.03
Sebastian Hartvigsen
ABC
2
31.26
Martin Stelling
3
31.31
Gabor Klöczl
Holte CK
4
31.48
Andreas Hartkopp
CKK
5
31.56
Nicolaj Amping
CKK
6
32.01
Carl Sørensen
CKK
7
32.10
Kenneth Carlsen
CKK
8
32.32
Nicolai Norrid
9
32.35
Martin Kaj Holm-Nielsen
10
33.10
Rasmus Mønnike


Carl Ras enkeltstart
6. september 2016
20 km

Overall
Tid
Ryttere
Klub
1
25.03
Julius Johansen
Carl Ras A/S
2
25.58
Morten Risbjerg
Carl Ras A/S
3
26.06
Sebastian Hartvigsen
Profiloptik Strandvejen 153
4
26.07
Henrik Andersen
Topdanmark A/S
5
26.28
Nils Eigil Bradtberg
Profiloptik Strandvejen 153
6
26.57
Gabor Klöczl
Topdanmark A/S
7
27.13
Michael Barfoed
Topdanmark A/S
8
27.26
Rolf Kjøller
Profiloptik Strandvejen 153
9
27.40
Frederik Madsen
Carl Ras A/S
10
27.58
Nicolai Norrid
Topdanmark A/S



Jyllinge CC åbne klubmesterskab i enkeltstart
23. august 2016
24 km

Overall
Tid
Ryttere
Klub
1
31.59
Sebastian Hartvigsen H40
ABC
2
32.36
Martin Hammer H40
Sydkystens Cycling
3
32.43
Gabor Klöczl H50
Holte CK
4
32.48
Morten Tillquist Nielsen H40
Sorø BC
5
33.34
Lars Lau Christensen
Roskilde Cykle Ring
6
34.03
Michael Barfoed H50
ABC
7
34.19
Hong Suong Han
8
34.32
Martyn
9
34.52
Martin Kølbæk
10
35.14
Poul Thomsen

 


Nordiske mesterskaber i enkeltstart
Sunne, Sverige
6. august 2016
28,2 km

H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
39.32,2
Gabor Klöczl
Danmark
2.
39.57,6
Jarle Möhlum
Norge
3.
40.22,1
Bertel Niemi
Findland
4.
40.27,2
Christian Lentz
Sverige
5.
40.45,6
Thommy Flognfelt
Sverige
6.
40.55,3
Martin Collander
Sverige



202 højdemeter


DM holdløb
Nykøbing Sjælland
18. juni 2016
42,2 km



H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
57.28
Pedersen/Aagaard/Hoffman/Kirkel
Temporaketten
2.
59.44
Barfoed/Sass/Kjøller/Klöczl
The Flying Goodiebags
3.
1.05.14
Johansen/Pedersen/Christoffersen
Køge CR


 


Fix Tempot
Stenestad, Sverige
12. juni 2016
23,3 km
323 højdemeter

H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
35.10,2
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
35.43,9
Michael Barfoed
ABC
3.
41.43,8
Håkan Johansson
CK Fix
Elite
Tid
Ryttere
Klub
1.
32.34,3
Joakim Åleheim
Team Cykelogen Cykelklubb
Senior
Tid
Ryttere
Klub
1.
37.02,7
Thomas Beijer
CK Ringen
Junior
Tid
Ryttere
Klub
1.
34.39,7
Christoffer Wall
Halmstads CK
Sport
Tid
Ryttere
Klub
1.
38.25,5
Jakob Gawlik
FK Trampen
H65
Tid
Ryttere
Klub
1.
38.52,9
Bo Karlsson
Landskrona CK
H60
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.03,7
Benny Andersson
Landskrona CK
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
36.20,7
Rolf Kjøller
ABC
H40
Tid
Ryttere
Klub
1.
35.05,1
Patrik Boström
CK Fix
H30
Tid
Ryttere
Klub
1.
35.41,2
Joakim Persson
Åstorps CK



 

Rød Tyr holdløb
8. juni 2016

Tid
Ryttere
Klub
1.
35.00
Barfoed / Kjøller/ Klöczl
The Flying Goodiebags
2.
35.32
Jeppe Jensen m.fl
ABC/Hvidovre
3.
35.39
Tobias Risom m.fl
Venga Boys



Veteran DM enkeltstart
27. maj 2016


VDM TT 2016
CyclingPhoto.dk

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
37.49
Michael Gamst
ABC
H45
39.07
Torben Damsgaard Johansen
Hammel CK
H50
37.19
Jesper Nielsen
Herning CK
H55
39.31
Gabor Klöczl
Holte CK
H60
42.57
Karsten Arnfeldt Olsen
Fredericia CC
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
39.31
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
40.12
Michael Barfoed
ABC
3.
42.15
Jimmy Ottosen
Herning CK
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
37.19
Jesper Nielsen
Herning CK
2.
39.33
Klaus Pedersen
CK Djurs
3.
40.03
Michael Elstoft
Kertemind CK
4.
40.19
Rolf Kjøller
ABC
5.
41.13
Jesper Lassen
CK Kronborg



Dan Sugar Løbet enkeltstart
Nakskov
21. maj 2016
30,0 km

SM enkeltstart
Nakskov
21. maj 2016
30,0 km


SM H50 podiet


Dan Sugar løbet H50 podiet

SM enkeltstart
Klasse
Tid
Ryttere
Klub
A
35.53
Martin Toft
Team Almeborg-Bornholm
B
38.31
Emil Wang
Team ABC Elite
C
39.38
Kim Lindhardt Jensen
Holbæk Cykelsport
D
41.50
Tobias Bang Maarrfelt
Roskilde Cykle Ring Sport af 1919
U19
38.13
Morten Hulgaard
Team ABC Junior
H40
39.11
Martin Hammer
Sydkystens Cycling
H50
40,00
Gabor Klöczl
Holte CK
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.00
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
40.57
Henrik Sass
Team Ringsted Cycling
3.
41.03
Rolf Kjøller
ABC
4.
41.20
Michael Bornak
CC Hillerød
5.
41.24
Jesper Lassen
CK Kronborg
Dan Sugar løbet
H50
Tid
Ryttere
Klub
0.
38.13
Jesper Nielsen
Herning Cykle Klub
1.
39.27
Klaus Pedersen
Cykkel Klubben Djurs
2.
40.00
Gabor Klöczl
Holte CK
3.
40.44
Laurits Thorning Jacobsen
Cykle Klubben Aarhus
4.
40.57
Henrik Sass
Team Ringsted Cycling
5.
41.03
Rolf Kjøller
ABC
6.
41.04
Lars Aagaard Hansen
Fremad Odense Cykelklub
7.
41.20
Michael Bornak
CC Hillerød
8.
41.24
Jesper Lassen
CK Kronborg
9.
41.27
Thomas Roeder
DBC
10.
41.31
Michael Elstoft
Kerteminde Cykelklub


Chrono Cup 3. afd. buresø
10. maj 2016
19,8 km


200m efter start. Første race på min Principia Weave TT Team

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
27.29
Povl Aage
Karlslunde Tri
H50
27.25
Gabor Klöczl
Team Mermaid
Herre
25.50
Mathias Skov
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
27.25
Gabor Klöczl
Team Mermaid
2.
28.00
Rolf Kjøller
ABC
3.
28.06
Michael Barfoed
ABC
4.
28.16
Henrik Blume
KCK Herlev
5.
29.27
Bendt Rasmussen
ACK
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
25.50
Mathias Skov
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
2.
26.04
Emil Wang
ABC elite
3.
26.09
Emil Dam Sørensen
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
4.
26.22
Morten Hulgaard
ABC junior
5.
26.45
Morten Risbjerg
Team Time rekord
6.
26.45
Jonas Petersen
ABC elite
7.
26.57
Skipper Hermansen
8.
27.03
Martin Hammer
9.
27.06
Rasmus Bøgh Wallin
10.
27.25
Sebastian Hartvigsen
ABC
11.
27.25
Gabor Klöczl
Team Mermaid
12.
27.29
Povl Aage
Karlslunde Tri
13.
27.46
Torben Hansen
CC Hillerød
14.
27.54
Bent Kattrup
Birkerød Bicycle
15.
28.00
Rolf Kjøller
ABC
16.
28.06
Michael Barfoed
ABC



Falck TT
Kokkedal
3. maj 2016
18,4 km

Tid
Ryttere
Klub
1.
24.55
Henrik Andersen
Falck
2.
25.01
Morten Risbjerg
Profiloptik Strandvejen 153
3.
25.03
Michael Barfoed
Topdanmark
4.
25.05
Martin Hammer
Carl Ras A/S
5.
25.14
Nils Eigil Bradtberg
Profiloptik Strandvejen 153
6.
25.16
Thor Morup Prødel
Profiloptik Strandvejen 153
7.
25.33
Gabor Klöczl
Profiloptik Strandvejen 153
8.
25.44
Rolf Kjøller
Profiloptik Strandvejen 153
9.
26.07
Anders Krøll
Topdanmark
10.
26.39
Hong Suong Han
eCapacity



Örestadsloppet
Barsebäck TT
23. april 2016
30,15 km


1. Gabor Klöczl Holte CK - 2. Michael Barfoed ABC - 3. Thommy Flognfelt (den svenske TT mester

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
Elite
36.53,7
38.04,4
48.32,5
Martin Toft Hansen
Lars Carstensen
Thomas Christopher Wolfggang
Team Almeborg -Bornholm
Team Almeborg -Bornholm
DCR
Seniorer
39.56,8
40.24,4
40.29,4
Klaes Jahnsen
Sebastian Hartvigsen
Emil Wang
Sverige
ABC
ABC elite
H30
41.39,3
42.19,9
43.04,8
Kasper Brattfors Arvidsson
Jimmy Karlsson
Joakim Persson
Sverige
Sverige
Sverige
H40
40.26,9
40.53,0
41.00,2
Patrik Boström
Tomas Åström
Stefan Lindskog
Sverige
Sverige
Sverige
H50
41.38,5
42.13,4
42.24,6
Stefan Stengård
Stefan Kuhl
Rolf Kjøller
Sverige
Sverige
ABC
H55
40.56,2
41.38,4
42.58,3
Gabor Klöczl
Michael Barfoed
Thommy Flognfelt (SM)
Holte CK
ABC
Sverige
H Sport
42.56,9
43.02,8
43.42,3
Jacob Kollerup Jensenl
Jeppe Kollat Jensen
Flemming Kirkegaard
ABC
ABC
ABC
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.56,2
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
41.38,4
Michael Barfoed
ABC
3.
42.58,3
Thommy Flognfelt (SM)
Sverige
4.
43.33,2
Martin Collander
Sverige
5.
45.11,7
Lars Kallin
Sverige


>> GPX


 

Chrono Cup 1. afd. Søsum
12. april 2016
8,7 km

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
12.07
Anders Friis
Ordrup CC
H50
12.02
Gabor Klöczl
Team Mermaid
Herre
11.35
Sebastian Hartvigsen
ABC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
12.02
Gabor Klöczl
Team Mermaid
2.
12.08
Rolf Kjøller
ABC
3.
12.20
Henrik Blume
KCK Herlev
4.
12.28
Michael Barfoed
ABC
5.
12.53
Lars Brandt
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
11.35
Sebastian Hartvigsen
ABC
2.
11.40
Emil Dam Sørensen
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
3.
11.51
Morten Risbjerg
Team Time rekord
4.
11.53
Jonas Petersen
ABC elite
5.
11.54
Kristoffer Damberg
ABC
6.
11.54
Emil Wang
ABC elite
7.
11.58
Peter Buhl Jensen
Hvidovre Cykelklub
8.
12.02
Gabor Klöczl
Team Mermaid
9.
12.07
Anders Friis
Ordrup CC
10.
12.08
Rolf Kjøller
ABC



NBC Tempoløbet
2. april 2016
25,9 km


Gammelsmølf var også sent ude på præmieskamlen (Dårlig stil! Sorry)

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
36.11
Bjarne Kingo Andersen
Nyborg Cykle Klub
H50
34.45
Jesper Nielsen
Herning C K
A
32.11
Martin Toft Madsen
Team Almeborg - Bornholm
B
34.21
Michael Gamst
ABC
C
36.13
Peter Buhl
Hvidovre CK
D
37.43
Troels Nielsen
Amager Cykle Ring
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
34.45
Jesper Nielsen
Herning C K
2.
36.06
Klaus Pedersen
Cykel Klubben Djurs
3.
36.27
Gabor Klöczl
Holte CK
4.
37.09
Henrik Sass
Team Cycling Ringsted
5.
37.25
Michael Elstoft
Kerteminde Cykelklub


280 højdemeter


>>GPX