Gabor Klöczl
Holte CK




Forsiden
Galleri
Race / træningsdata
BKOOL

Gabor Klöczl
17. oktober 1959
186 cm
73 kg
Holte CK

 

2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017

Sejre jeg kan huske siden 2008 (veteran):

2017:
H50 Chrono Cup 1. afd. enkeltstart Søsum
H50 Chrono Cup 2. afd. enkeltstart Sengeløse
H50 Chrono Cup 3. afd. enkeltstart Burresø
H50 Chrono Cup 4. afd. enkeltstart Kettinge
H50 Chrono Cup 2017
H55 DM enkeltstart Nakskov

H55 NM enkeltstart Randers
H55 Gran Fondo enkeltstart Holbæk

2016:
H50 Chrono Cup 1. afd. enkeltstart Søsum
H55 Barsebäck enkeltstart Sverige
H50 Chrono Cup 3. afd. enkeltstart Buresø
H50 SM enkeltstart Nakskov
H55 DM enkeltstart Haderslev
Rød Tyr holdløb
H55 Fix Tempot enkeltstart Sverige
H55 NM enkeltstart Sverige
H50 SM parløb

2015:
H55 Copenhagen Gran Fondo enkeltstart
H50 NBC LexJuris Tempoløbet enkeltstart
H50 Fix Tempot enkeltstart (Åbne Skånske mesterskaber) Sverige
H50 HCS åbne klubmesterskab i enkeltstart
H50 Jyllinge CC åbne klubmesterskab i enkeltstart

2014:
H50 Sjællandsmesterskabet i parløb
H55 Copenhagen Gran Fondo enkeltstart
H50 Danmarkmesterskabet i enkeltstart
Jyllinge CC åbne klubmesterskab i enkeltstart

Cykelklubben Kronborgs åbne klubmesterskab i enkeltstart

2013:
H50 Danmarkmesterskabet i enkeltstart
H50 Copenhagen Gran Fondo enkeltstart
Jyllinge CC åbne klubmesterskab i enkeltstart

Cykelklubben Kronborgs åbne klubmesterskab i enkeltstart

2012:
H50 Sjællandsmesterskabet i parløb
H50 Mermaid løbet enkeltstart
Jyllinge CC åbne klubmesterskab i enkeltstart

2011:
H50 Danmarkmesterskabet i enkeltstart

2010:
Skadet

2009:
H50 Danmarkmesterskabet i enkeltstart
H50 Sjællandsmesterskabet i parløb

2008:
Blomsterløbet

Cykelresultater jeg kan huske siden 2008



 

Sæson 2017

1. plads
Chrono Cup 1. afd. TT enkeltstart Søsum (H50)
2. plads
Barsebäck TT (H55)
1. plads
Chrono Cup 2. afd.TT Sengeløse (H50)
1. plads
Chrono Cup 3. afd. TT Burresø (H50)
2. plads
Gran Fondo TT Albi Frankrig (H55)
1. plads
Chrono Cup 4. afd. TT Kettinge(H50)
1. plads
Chrono Cup 2017 TT (H50)
1. plads
DM TT Nakskov (H55)
1. plads
NM TT Randers (H55)
2. plads
Tirsdags VM TTT (9 mands hold)
1. plads
Gran Fondo TT Holbæk (H55)
10. plads
VVM TT Albi Frankrig (H55)



 


VM enkeltstart
Albi, Frankrig
24. august 2017
22,9 km

Overall
Tid
Ryttere
Nationalitet
H19
     
H35
     
H40
     
H45
     
H50
     
H55
     
H60
     
H65
     
H70
     
H55
Tid
Ryttere
Nationalitet
1.
31.33
Kevin Tye
UK
2.
31.57
Jim McMurray
NZ
3.
32.08
Pieter Aben
NL
4.
32.32
Dzmitry Ruben
Belarus
5.
32.33
Jan Egil Bodin
Norge
6.
32.40
Michiel Vaal
UK
7.
32.50
Serge Sie
Fra
8.
32.54
Tommy Flogenfelt
Sverige
9.
33.08
William Gordin
AUS
10.
33.09
Gabor Klöczl
Danmark


Copenhagen Gran Fondo TT
12. august 2015
24,3 km

Overall
Tid
Ryttere
Klub
1
31.18
Morten Risbjerg
DEN H35
2
31.27
Marcus Baranski
GER H45
3
32.22
Casper Saltoft
DEN H19-34
4
32.30
Jesper Nielsen
DEN H50
4
32.30
Sebastian Hartvigsen
DEN H40
6
32.35
Stefan Lindskog
SWE H50
7
32.37
Martin Hammer Larsen
DEN H45
8
32.39
Jonas Tell
SWE H45
9
32.40
Patrik Boström
SWE H40
10
32.41
Torben Damsgaard Johansen
DEN H50
11
32.43
Skipper Hermansen
DEN H35
12
32.49
Dag Torp-Hansen
SWE H35
13
32.54
Thomas Butler
DEN H19-34
14
33.08
Rolf Kjøller
DEN H50
15
33.09
Cástor Gonzáles Luis
H45
16
33.11
Lars Aagaard
DEN H50
17
33.12
Christopher Grubb
H50
18
33.15
Henrik Blume
DEN H50
19
33.20
Gabor Klöczl
DEN H55
20
33.25
Morten Tilquist
DEN H40
21
33.28*
Michael Bornak
DEN H55
22
33.35
Simon Toft Hansen
DEN H19-34
23
33.35
Dan Hermanson
DEN H19-34
24
33.42
Mattias Zetterstrand
SWE H50
25
33.42
Peter Buhl
DEN H19-34
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
33.20
Gabor Klöczl

Holte CK

2.
33.28*
Michael Bornak
CC Hillerød
3.
36.06
Jan Bo Hansen
CC Hillerød
4.
36.55
Jens Peter Larsen
Sorø BC
5.
37.50
Michael Gehrisch
Sverige
6.
39.20
Tony Ditlevsen
Holbæk cykelsport
*Off tid er 33.40, men det passer ingen steder. Med Stravas hjælp er den 33.28

 


Foto: Tommy Kjærulff Eriksen


Tirsdags VM TTT
9 ryttere
8. august 2015
29,4 km


Gabor Klöczl, Nicki Hirsvang, Jens Gjettermann Bergelin, Thor Mørup Prødel, Jeppe Hanssing, Hong Suong Han,
Christian Graver Larsen, og Nils Eigil Bradtberg + Sebastian Hartvigsen (ikke med på billedet)


 

Nordiske mesterskaber i enkeltstart
Randers
29. juli 2017
21,0km

VNM enkeltstart
Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H30
28.52
Leopold Kaftanski
Sverige
H35
28.40
Morten Risbjerg Hansen
Danmark
H40
29.38
Eirik Olsen
Norge
H45
29.39
Stefan Schützer
Sverige
H50
29.53
Torben Damsgaard Johansen
Danmark
H55
30.26
Gabor Klöczl
Danmark
H60
31.10
Frank Aadland
Norge
H65
32.32
Thomas Kyng
Danmark
H70
34.59
Bernt Svensson
Sverige
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
30.26
Gabor Klöczl
Danmark
2.
30.56
Thommy Flogenfelt
Sverige
3.
31.01
Jarle Möhlum
Norge
4.
31.14
Martin Collander
Sverige
5.
31.20
Michael Bornak
Danmark



 

VDM enkeltstart
Dan Sugar Løbet enkeltstart
Nakskov
10. juni 2017
25,1 km

 

VDM enkeltstart
Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
39.14**
Michael Gamst
ABC
H45
39.33**
Lars Nybo Nielsen
ABC
H50
38.47**
Jesper Nielsen
Herning CK
H55
33.46*
Gabor Klöczl
Holte CK
H60
33.34
Michael Barfoed
ABC
H70
40.16
Børge Bundgaard Sørensen
Greve CC
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
33.46*
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
35.05
Kent Jensen
Vejen Bicycle Club
3.
35.19
Michael Bornak
CC Hillerød
* Min egen uoff. tid. Den off. tid på 33.00 er forkert - ** 30 km
Dan Sugar løbet
30 km
Klasse
Tid
Ryttere
Klub
A
34.39
Martin Toft Madsen
BHS-Almeborg-Bornholm
B
40.04
Andreas Tvermoes Noe
Sydkysten Cycling
C
40.49
Dan Hermansson
Sydkysten Cycling
D
40.48
Rune Larsen
Kerteminde Cykelklub


Chrono Cup 2017

Klasse
Point
Ryttere
Klub
H40
899
Morten Stelling
Team food-n-motion
H50
900
Gabor Klöczl
Holte CK
Herre
900
Morten Risbjerg
Carl Ras CX Team Sydkysten Cycling
H50
Point
Ryttere
Klub
1.
900
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
897
Henrik Blume
KCK Herlev
3.
892
Christian Ulrich
Team food-n-motion
Over all
Point
Ryttere
Klub
1.
900
Morten Risbjerg (H)
Carl Ras CX Team Sydkysten Cycling
2.
897
Sebastian Hartvigsen (H)
3.
893
Martin Stelling (H40)
Team food-n-motion
4.
889
Gabor Klöczl (H50)
Holte CK
5.
887
Frederik Wandahl (H)
Roskilde CR
6.
885
Anders Friis (H40)
Ordrup CC
7.
884
Morten Tilquist (H40)
Sorø BC
8.
883
Henrik Blume (H50)
KCK Herlev
9.
880
Mads Rytter (H)
Team Bike and run
10.
875
Christoffer Damm (H)
Brothers of Destruction



Chrono Cup 4. afd. Kettinge
30. maj 2017
24,2 km


Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
32.43
Morten Risbjerg
Carl Ras CX Team Sydkysten Cycling
H50
33.43
Gabor Klöczl
Holte CK
Herre
33.08
Martin Stelling
Team food-n-motion
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
33.43
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
33.49
Henrik Blume
KCK Herlev
3.
35.34
Thomas Kyng
ABC
4.
35.37
Christian Ulrich
Team food-n-motion
5.
35.44
Michael Barfoed
ABC
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
32.43
Morten Risbjerg (H)
Carl Ras CX Team Sydkysten Cycling
2.
32.54
Frederik Wandahl (H)
Roskilde CR
3.
33.08
Martin Stelling (H40)
Team food-n-motion
4.
33.27
Sebastian Hartvigsen (H)
5.
33.34
Thomas Butler (H)
4070
6.
33.43
Gabor Klöczl (H50)
Holte CK
7.
33.49
Henrik Blume (H50)
KCK Herlev
8.
33.53
Jimmy Bredow (H40)
2700
9.
33.56
Mads Rytter (H)
Team Bike and run
10.
33.57
Stig Brahe Sørensen (H40)



Gran Fondo TT Albi
Frankrig
26. maj 2017
22,9 km

Overall
Tid
Ryttere
Nationalitet
H19-34
31.07
Kravos Mataj
Slovenien
H35
31.40
Frederic Lubach
Frankrig
H40
30.48
Mathieu Dumont
Frankrig
H45
31.47
Ricard Feldman
USA
H50
30.59
Robert Nunez
Costa Rica
H55
32.44
Michiel Vall
UK
H60
33.24
Michael Barfoed
Danmark
H65
34.57
Domenique Feuillette
Frankrig
H70
35.51
Christian Gibelin
Frankrig
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
32.44
Michiel Vall
UK
2.
32.46
Gabor Klöczl
DEN
3.
33.24
Serge Sie
Frankrig
4.
33.29
Gonzalez Txomin Oronos
Spanien
5.
34.07
Luc Fougerouse
Frankrig
6.
34.09
Luis Garcia Landa
Spanien
7.
34.15
Andrej Zavbi
Slovenien
8.
34.43
Christophe Puccianti
Frankrig
9.
35.00
Diego Soler
Frankrig
10.
35.27
Pedro Pinto Joao
Portugal

 


 

Chrono Cup 3. afd. Sengeløse
16. maj 2017
17,9 km


Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
27.19
Martin Stelling
Team food-n-motion
H50
27.30
Gabor Klöczl
Holte CK
Herre
26.09
Morten Risbjerg
Carl Ras CX team
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
27.30
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
27.41
Henrik Blume
KCK Herlev
3.
28.43
Thomas Broholm Kyng
ABC
4.
29.05
Cristian Ulrich
Team food-n-motion
5.
29.12
Peter Godsk
2800
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
26.09
Morten Risbjerg
Carl Ras CX team
2.
27.19
Martin Stelling
Team food-n-motion
3.
27.21
Sebastian Hartvigsen
ABC
4.
27.28
Anders Friis
Ordrup CC
5.
27.30
Gabor Klöczl
Holte CK
6.
27.41
Henrik Blume
KCK Herlev
7.
27.47
Frederik Wandahl
Roskilde CR
8.
27.48
Christoffer Damm
Brothers of Destruction
9.
27.54
Thomas Butler
4070
10.
28.05
Morten Tillquist
Sorø BC

 


 

Chrono Cup 2. afd. Sengeløse
2. maj 2017
17,2 km


Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
22.57
Anders Friis
Ordrup CC
H50
23.45
Gabor Klöczl
Holte CK
Herre
22.24
Morten Risbjerg
Carl Ras CX team
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
23.45
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
23.59
Rolf Kjøller
ABC
3.
24.02
Henrik Blume
KCK Herlev
4.
24.56
Michael Barfoed
ABC
5.
25.09
Peter Hansen
AH-76
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
22.24
Morten Risbjerg
Carl Ras CX team
2.
22.44
Sebastian Hartvigsen
ABC
3.
22.57
Anders Friis
Ordrup CC
4.
23.40
Mads Rytter
Team Bike and run
5.
23.45
Morten Tillquist
Sorø BC
6.
23.45
Gabor Klöczl
Holte CK
7.
23.55
Frederik Wandahl
Roskilde CR
8.
23.59
Rolf Kjøller
ABC
9.
23.59
Jesper Phaff Mørck
10.
24.02
Henrik Blume
KCK Herlev




Barsebäck TT
22. april 2017
30,15 km

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
Seniorer
35.51
Martin Toft Madsen
Team BHS-Almeborg Bornholm
H30
42.00
Jimmy Balderud
CK Sundet
H40
41.22
David Scott
CK Norrtälje
H50
40.58
Stefan Lindskog
Föreningen Rocket Racing S
H55
42.37
Thommy Flognfelt
Skoghalls CK-Hammarö
H60
43.44
Håkan Samuelson
SMACK
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
42.37
Thommy Flognfelt
Sverige
2.
42.42
Gabor Klöczl
Holte CK
3.
43.42
Martin Collander
Sverige
4.
46.43
Ingvar Karlsson
Sverige
5.
47.10
Magnus Jenderhag
Sverige


Dårligt valg at køre uden pladhjul


>> GPX


Chrono Cup 1. afd. Søsum
18. april 2017
8,7 km


Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
12.21
Morten Tillquist
Sorø BC
H50
12.15
Gabor Klöczl
Holte CK
Herre
11.38
Sebastian Hartvigsen
ABC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
12.15
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
12.30
Henrik Blume
KCK Herlev
3.
13.07
Christian Ulrich
Team food-n-Motion
4.
13.12
Michael Barfoed
ABC
5.
13.13
Jan Petersen
Oticon
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
11.38
Sebastian Hartvigsen
ABC
2.
12.00
Morten Risbjerg
Carl Ras CX team
3.
12.15
Gabor Klöczl
Holte CK
4.
12.21
Morten Tillquist
Sorø BC
5.
12.26
Martin Stelling
Team food-n-Motion
6.
12.29
Christoffer Damm
Brothers of destruction
7.
12.30
Henrik Blume
KCK Herlev
8.
12.31
Mads Martinsen
9.
12.32
Niels Leist
Ordrup CC
10.
12.35
Mads Rytter
Team Bike and run






Sæson 2016

3. plads
NBC Tempoløbet TT enkeltstart (H50)
1. plads
Chrono Cup 1. afd. TT enkeltstart Søsum (H50)
1. plads
Barsebäck TT enkeltstart (H55)
7. plads
Falck TT enkeltstart (Kokkedal)
1. plads
Chrono Cup 3. afd.TT enkeltstart Buresø (H50)
1. plads
SM TT enkeltstart (H50)
1. plads
DM TT enkeltstart (H55)
1. plads
Rød Tyr holdløb TTT med Michael Barfoed og Rolf Kjøller
1. plads
Fix Tempot TT (Stenestad / Sverige) (H55)
2. plads
DM holdløb TTT (H50)
1. plads
NM TT enkeltstart (H55)
3. plads
JYCC TT enkeltstart
6. plads
Carl Ras TT enkeltstart
3. plads
Kronborg cykelklub TT enkeltstart
1. plads
SM TTT parløb med Michael Barfoed (H50)



SM parløb
17. september 2016
29,6 km

SM enkeltstart
Klasse
Tid
Ryttere
Klub
A
35.43
Martin Toft / Lars Carstensen
Team Almeborg-Bornholm /
B
38.31
Michael Gamst / Sebastian Hartvigsen
ABC / ABC
C
41.08
Morten Rytgaard / Nicki Hirsvang
Lyngby CC
D
42.30
Leo M. Polack / Johannes Killisperger
Team Christiania (TCA)
U19
38.06
Mathias Larsen / Julius Johansen
Team Børkop cyk. Carl Ras
H40
41.01
Torben Hansen / Morten Tilquist Nielsen
Hillerød CC / Sorø BC
H50
40,33
Gabor Klöczl / Michael Barfoed
Holte CK / ABC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.33
Gabor Klöczl / Michael Barfoed
Holte CK / ABC
2.
43.03
Christian Oldenborg / Klaus S. Nielsen
Ordrup CC
3.
43.35
Kim Westen / Ole Jessen
Nakskov CC / LFCK
Danbolig løbet
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.13
Klaus Pedersen / Laurits T. Jakobsen
Cykkel Klubben Djurs / CK Århus
2.
40.33
Gabor Klöczl / Michael Barfoed
Holte CK / ABC
3.
43.03
Christian Oldenborg / Klaus S. Nielsen
Ordrup CC
4.
43.35
Kim Westen / Ole Jessen
Nakskov CC / LFCK
5.
43.42
Jesper Theisen / Uffe M. Lauridsen
FBL / Amager CR



Cykelklubben Kronborgs åbne klubmesterskab i enkeltstart
8. september 2016
22,9 km

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1
31.03
Sebastian Hartvigsen
ABC
2
31.26
Martin Stelling
3
31.31
Gabor Klöczl
Holte CK
4
31.48
Andreas Hartkopp
CKK
5
31.56
Nicolaj Amping
CKK
6
32.01
Carl Sørensen
CKK
7
32.10
Kenneth Carlsen
CKK
8
32.32
Nicolai Norrid
9
32.35
Martin Kaj Holm-Nielsen
10
33.10
Rasmus Mønnike


Carl Ras enkeltstart
6. september 2016
20 km

Overall
Tid
Ryttere
Klub
1
25.03
Julius Johansen
Carl Ras A/S
2
25.58
Morten Risbjerg
Carl Ras A/S
3
26.06
Sebastian Hartvigsen
Profiloptik Strandvejen 153
4
26.07
Henrik Andersen
Topdanmark A/S
5
26.28
Nils Eigil Bradtberg
Profiloptik Strandvejen 153
6
26.57
Gabor Klöczl
Topdanmark A/S
7
27.13
Michael Barfoed
Topdanmark A/S
8
27.26
Rolf Kjøller
Profiloptik Strandvejen 153
9
27.40
Frederik Madsen
Carl Ras A/S
10
27.58
Nicolai Norrid
Topdanmark A/S



Jyllinge CC åbne klubmesterskab i enkeltstart
23. august 2016
24 km

Overall
Tid
Ryttere
Klub
1
31.59
Sebastian Hartvigsen H40
ABC
2
32.36
Martin Hammer H40
Sydkystens Cycling
3
32.43
Gabor Klöczl H50
Holte CK
4
32.48
Morten Tillquist Nielsen H40
Sorø BC
5
33.34
Lars Lau Christensen
Roskilde Cykle Ring
6
34.03
Michael Barfoed H50
ABC
7
34.19
Hong Suong Han
8
34.32
Martyn
9
34.52
Martin Kølbæk
10
35.14
Poul Thomsen

 


Nordiske mesterskaber i enkeltstart
Sunne, Sverige
6. august 2016
28,2 km

H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
39.32,2
Gabor Klöczl
Danmark
2.
39.57,6
Jarle Möhlum
Norge
3.
40.22,1
Bertel Niemi
Findland
4.
40.27,2
Christian Lentz
Sverige
5.
40.45,6
Thommy Flognfelt
Sverige
6.
40.55,3
Martin Collander
Sverige



202 højdemeter


DM holdløb
Nykøbing Sjælland
18. juni 2016
42,2 km



H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
57.28
Pedersen/Aagaard/Hoffman/Kirkel
Temporaketten
2.
59.44
Barfoed/Sass/Kjøller/Klöczl
The Flying Goodiebags
3.
1.05.14
Johansen/Pedersen/Christoffersen
Køge CR


 


Fix Tempot
Stenestad, Sverige
12. juni 2016
23,3 km
323 højdemeter

H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
35.10,2
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
35.43,9
Michael Barfoed
ABC
3.
41.43,8
Håkan Johansson
CK Fix
Elite
Tid
Ryttere
Klub
1.
32.34,3
Joakim Åleheim
Team Cykelogen Cykelklubb
Senior
Tid
Ryttere
Klub
1.
37.02,7
Thomas Beijer
CK Ringen
Junior
Tid
Ryttere
Klub
1.
34.39,7
Christoffer Wall
Halmstads CK
Sport
Tid
Ryttere
Klub
1.
38.25,5
Jakob Gawlik
FK Trampen
H65
Tid
Ryttere
Klub
1.
38.52,9
Bo Karlsson
Landskrona CK
H60
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.03,7
Benny Andersson
Landskrona CK
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
36.20,7
Rolf Kjøller
ABC
H40
Tid
Ryttere
Klub
1.
35.05,1
Patrik Boström
CK Fix
H30
Tid
Ryttere
Klub
1.
35.41,2
Joakim Persson
Åstorps CK



 

Rød Tyr holdløb
8. juni 2016

Tid
Ryttere
Klub
1.
35.00
Barfoed / Kjøller/ Klöczl
The Flying Goodiebags
2.
35.32
Jeppe Jensen m.fl
ABC/Hvidovre
3.
35.39
Tobias Risom m.fl
Venga Boys



Veteran DM enkeltstart
27. maj 2016


VDM TT 2016
CyclingPhoto.dk

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
37.49
Michael Gamst
ABC
H45
39.07
Torben Damsgaard Johansen
Hammel CK
H50
37.19
Jesper Nielsen
Herning CK
H55
39.31
Gabor Klöczl
Holte CK
H60
42.57
Karsten Arnfeldt Olsen
Fredericia CC
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
39.31
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
40.12
Michael Barfoed
ABC
3.
42.15
Jimmy Ottosen
Herning CK
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
37.19
Jesper Nielsen
Herning CK
2.
39.33
Klaus Pedersen
CK Djurs
3.
40.03
Michael Elstoft
Kertemind CK
4.
40.19
Rolf Kjøller
ABC
5.
41.13
Jesper Lassen
CK Kronborg



Dan Sugar Løbet enkeltstart
Nakskov
21. maj 2016
30,0 km

SM enkeltstart
Nakskov
21. maj 2016
30,0 km


SM H50 podiet


Dan Sugar løbet H50 podiet

SM enkeltstart
Klasse
Tid
Ryttere
Klub
A
35.53
Martin Toft
Team Almeborg-Bornholm
B
38.31
Emil Wang
Team ABC Elite
C
39.38
Kim Lindhardt Jensen
Holbæk Cykelsport
D
41.50
Tobias Bang Maarrfelt
Roskilde Cykle Ring Sport af 1919
U19
38.13
Morten Hulgaard
Team ABC Junior
H40
39.11
Martin Hammer
Sydkystens Cycling
H50
40,00
Gabor Klöczl
Holte CK
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.00
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
40.57
Henrik Sass
Team Ringsted Cycling
3.
41.03
Rolf Kjøller
ABC
4.
41.20
Michael Bornak
CC Hillerød
5.
41.24
Jesper Lassen
CK Kronborg
Dan Sugar løbet
H50
Tid
Ryttere
Klub
0.
38.13
Jesper Nielsen
Herning Cykle Klub
1.
39.27
Klaus Pedersen
Cykkel Klubben Djurs
2.
40.00
Gabor Klöczl
Holte CK
3.
40.44
Laurits Thorning Jacobsen
Cykle Klubben Aarhus
4.
40.57
Henrik Sass
Team Ringsted Cycling
5.
41.03
Rolf Kjøller
ABC
6.
41.04
Lars Aagaard Hansen
Fremad Odense Cykelklub
7.
41.20
Michael Bornak
CC Hillerød
8.
41.24
Jesper Lassen
CK Kronborg
9.
41.27
Thomas Roeder
DBC
10.
41.31
Michael Elstoft
Kerteminde Cykelklub


Chrono Cup 3. afd. buresø
10. maj 2016
19,8 km


200m efter start. Første race på min Principia Weave TT Team

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
27.29
Povl Aage
Karlslunde Tri
H50
27.25
Gabor Klöczl
Team Mermaid
Herre
25.50
Mathias Skov
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
27.25
Gabor Klöczl
Team Mermaid
2.
28.00
Rolf Kjøller
ABC
3.
28.06
Michael Barfoed
ABC
4.
28.16
Henrik Blume
KCK Herlev
5.
29.27
Bendt Rasmussen
ACK
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
25.50
Mathias Skov
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
2.
26.04
Emil Wang
ABC elite
3.
26.09
Emil Dam Sørensen
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
4.
26.22
Morten Hulgaard
ABC junior
5.
26.45
Morten Risbjerg
Team Time rekord
6.
26.45
Jonas Petersen
ABC elite
7.
26.57
Skipper Hermansen
8.
27.03
Martin Hammer
9.
27.06
Rasmus Bøgh Wallin
10.
27.25
Sebastian Hartvigsen
ABC
11.
27.25
Gabor Klöczl
Team Mermaid
12.
27.29
Povl Aage
Karlslunde Tri
13.
27.46
Torben Hansen
CC Hillerød
14.
27.54
Bent Kattrup
Birkerød Bicycle
15.
28.00
Rolf Kjøller
ABC
16.
28.06
Michael Barfoed
ABC



Falck TT
Kokkedal
3. maj 2016
18,4 km

Tid
Ryttere
Klub
1.
24.55
Henrik Andersen
Falck
2.
25.01
Morten Risbjerg
Profiloptik Strandvejen 153
3.
25.03
Michael Barfoed
Topdanmark
4.
25.05
Martin Hammer
Carl Ras A/S
5.
25.14
Nils Eigil Bradtberg
Profiloptik Strandvejen 153
6.
25.16
Thor Morup Prødel
Profiloptik Strandvejen 153
7.
25.33
Gabor Klöczl
Profiloptik Strandvejen 153
8.
25.44
Rolf Kjøller
Profiloptik Strandvejen 153
9.
26.07
Anders Krøll
Topdanmark
10.
26.39
Hong Suong Han
eCapacity



Barsebäck TT
23. april 2016
30,15 km


1. Gabor Klöczl Holte CK - 2. Michael Barfoed ABC - 3. Thommy Flognfelt (den svenske TT mester

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
Elite
36.53,7
38.04,4
48.32,5
Martin Toft Hansen
Lars Carstensen
Thomas Christopher Wolfggang
Team Almeborg -Bornholm
Team Almeborg -Bornholm
DCR
Seniorer
39.56,8
40.24,4
40.29,4
Klaes Jahnsen
Sebastian Hartvigsen
Emil Wang
Sverige
ABC
ABC elite
H30
41.39,3
42.19,9
43.04,8
Kasper Brattfors Arvidsson
Jimmy Karlsson
Joakim Persson
Sverige
Sverige
Sverige
H40
40.26,9
40.53,0
41.00,2
Patrik Boström
Tomas Åström
Stefan Lindskog
Sverige
Sverige
Sverige
H50
41.38,5
42.13,4
42.24,6
Stefan Stengård
Stefan Kuhl
Rolf Kjøller
Sverige
Sverige
ABC
H55
40.56,2
41.38,4
42.58,3
Gabor Klöczl
Michael Barfoed
Thommy Flognfelt (SM)
Holte CK
ABC
Sverige
H Sport
42.56,9
43.02,8
43.42,3
Jacob Kollerup Jensenl
Jeppe Kollat Jensen
Flemming Kirkegaard
ABC
ABC
ABC
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.56,2
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
41.38,4
Michael Barfoed
ABC
3.
42.58,3
Thommy Flognfelt (SM)
Sverige
4.
43.33,2
Martin Collander
Sverige
5.
45.11,7
Lars Kallin
Sverige


>> GPX


 

Chrono Cup 1. afd. Søsum
12. april 2016
8,7 km

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
12.07
Anders Friis
Ordrup CC
H50
12.02
Gabor Klöczl
Team Mermaid
Herre
11.35
Sebastian Hartvigsen
ABC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
12.02
Gabor Klöczl
Team Mermaid
2.
12.08
Rolf Kjøller
ABC
3.
12.20
Henrik Blume
KCK Herlev
4.
12.28
Michael Barfoed
ABC
5.
12.53
Lars Brandt
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
11.35
Sebastian Hartvigsen
ABC
2.
11.40
Emil Dam Sørensen
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
3.
11.51
Morten Risbjerg
Team Time rekord
4.
11.53
Jonas Petersen
ABC elite
5.
11.54
Kristoffer Damberg
ABC
6.
11.54
Emil Wang
ABC elite
7.
11.58
Peter Buhl Jensen
Hvidovre Cykelklub
8.
12.02
Gabor Klöczl
Team Mermaid
9.
12.07
Anders Friis
Ordrup CC
10.
12.08
Rolf Kjøller
ABC



NBC Tempoløbet
2. april 2016
25,9 km


Gammelsmølf var også sent ude på præmieskamlen (Dårlig stil! Sorry)

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
36.11
Bjarne Kingo Andersen
Nyborg Cykle Klub
H50
34.45
Jesper Nielsen
Herning C K
A
32.11
Martin Toft Madsen
Team Almeborg - Bornholm
B
34.21
Michael Gamst
ABC
C
36.13
Peter Buhl
Hvidovre CK
D
37.43
Troels Nielsen
Amager Cykle Ring
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
34.45
Jesper Nielsen
Herning C K
2.
36.06
Klaus Pedersen
Cykel Klubben Djurs
3.
36.27
Gabor Klöczl
Holte CK
4.
37.09
Henrik Sass
Team Cycling Ringsted
5.
37.25
Michael Elstoft
Kerteminde Cykelklub


280 højdemeter


>>GPX



Sæson 2015

1. plads
NBC LexJuris Tempoløbet enkeltstart (H50)
1. plads
Copenhagen Gran Fondo enkeltstart (H55)
3. plads
Sommercup enkeltstart
3. plads
Dan Sugar løbet enkeltstart (H50)
1. plads
Åbne Skånske enkeltstartsmesterskab (Fix Tempot) (H50)
1. plads
Holbæk (HCS) åbne klubmesterskan i TT (H50)
1. plads
Jyllinge åbne klubmesterskab i enkeltstart (H50)
6. plads
VM enkeltstart (H55)
3. plads
CCK åbne klubmesterskab i enkeltstart



Cykelklubben Kronborgs åbne klubmesterskab i enkeltstart
8. september 2015
23,3 km
(Mål var flyttet 300 m længere væk end i 2012 og 2013,
min tid efter to omgange var 31.07)

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1
30.27
Sebastian Hartvigsen
ABC
2
31.27
Nocolaj Amping
CKK
3
31.34
Gabor Klöczl
Holte CK
4
32.00
Christoffer Damm
Tri SWAG Inc.
5
32.03
Rolf Kjøller
ABC
6
32.13
Kenneth Karlsen
CKK
7
32.24
Jesper Lassen
CKK
8
32.30
Andreas Hartkopp
CKK


VM enkeltstart
3. september 2015
18,6 km


Overall
Tid
Ryttere
Nationalitet
H19
24.52
Gregory Cassini
FRA
H35
23.41
Matthew Bottrill
GBR
H40
23.58
Igor Kopse
SVN
H45
24.24
Richard Feldman
USA
H50
24.53
Patrick Pardieu
FRA
H55
25.50
Vladimir Kuznetsov
RUS
H60
26.29
Mikalai Baklanau
HVI
H65
26.48
Rudolf Sluyts
BEL
H70
29.17
Rein Oppewal
NED
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
25.50
Vladimir Kuznetsov
RUS
2.
25.55
Jan Bodin
NOR
3.
25.59
Michael Pfeil
GER
4.
26.04
Jim Moffatt
GBR
5.
26.07
L. Gary Painter
USA
6.
26.16
Gabor Klöczl
DEN
7.
26.23
Saulius Janeliunas
LTU
8.
26.25
Michael Barfoed
DEN
9.
26.27
Michael Bornak
DEN
10.
26.31
Greg Woodford
GBR
11.
26.41
Dzmitry Ruben
HVI




Jyllinge CC åbne klubmesterskab i enkeltstart
26. august 2015
24 km

Overall
Tid
Ryttere
Klub
1
31.24
Morten Risbjerg Hansen H30
Roskilde Cykel Ring
2
31.25
Sebastian Hartvigsen H40
ABC
3
32.19
Martin Hammer H40
Sydkystens Cycling
4
32.32
Gabor Klöczl H50
Team Mermaid
5
32,34
Kristoffer G. Damberg H30
ABC
6
32.59
Michael Barfoed H50
ABC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
32.32
Gabor Klöczl
Team Mermaid
2.
32.59
Michael Barfoed
ABC
3.
34.40
Karsten Hoffmann
Team Synergy Cycling
4.
35.10
Lars Brandt
-

 


Holbæk (HCS) åbne klubmesterskan i TT
18. juni 2015
22,7 km

H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
31.58
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
35.07
Gerner Jørgensen
HCK
3.
35.56
Thomas Foght
H40
Tid
Ryttere
Klub
1.
33.09
Benjamin Ter-Borch
HCK
2.
33.19
Jesper James
HCK
3.
34.02
Kenneth Bendtsen
HCK
Over all
Tid
Ryttere
Klub
1.
31.22
Sebastian Hartvigsen
ABC
2.
31.46
Skipper Hermansen
HCK
3.
31.58
Gabor Klöczl
Holte CK
4.
32.27
Tim Bendtsen
Sydkystens Cycling
5.
33.19
Jesper James
HCK

 


Åbne Skånske mesterskaber i enkeltstart (Fix Tempot)
7. juni 2015
23,5 km

H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
34.50
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
35.27
Petter Eiring
Hôlviken CK
3.
35.44
Martin Collander
Kungâlvs CK



Dan Sugar Løbet enkeltstart
30. maj 2015
30 km

H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
38.31
Jesper Nielsen
Herning CK
2.
40.21
Klaus Pedersen
CK Djurs
3.
40.38
Gabor Klöczl
Holte CK
4.
41.50
Rolf Kjøller
ABC
5.
42.14
Kim Westen
Nakskov CC
6.
42.38
Michael Bornak
CC Hillerød


Meget hård vind fra vest. Havde mere end meget svært ved at holde cyklen de første 7,5 km


Sommercup enkeltstart
21. maj 2015
22,6 km

Overall
Tid
Ryttere
Klub
1
28.34
Julius Johansen
CC Hillerød
2
29.38
Sebastian Hartvigsen
BBC
3
29.52
Gabor Klöczl
Holte CK
4
30.07
Kim Marcussen
FNM
5
30.10
Kristoffer G. Damberg
BBC
6
30.13
Michael Bornak
CC Hillerød
7
30.14
Niels H. Leist
OCC
8
30.18
Martin Stelling
FNM
9
30.21
Henrik Andersen
CC Hillerød
10
30.27
Rasmus Olsen
CC Hillerød
11
30.31
Ulrik Christensen
CC Hillerød
12
30.36
Tonni Wittenborg
Holte CK
13
30.41
Peder Jacobsen
CC Hillerød
14
30.48
Andreas Hartkopp
FNM
15
30.57
Lars Thomsen
Holte CK


Copenhagen Gran Fondo TT
14. maj 2015
25,5 km



Overall
Tid
Ryttere
Klub
1
33.02
Tim Rapczynski
Tyskland
2
33.12
Alexander Bauer
Tyskland
3
33.22
Morten Risbjerg Hansen
Danmark
4
33.22
Jone Ellingsen
Norge
5
33.27
Jimmi Purkær
Danmark
6
33.34
Jesper Nielsen
Danmark
7
33.36
Michael J. Gamst
Danmark
8
33.50
Mats Nygren
Sverige
9
33.55
Holger Faupel
Tyskland
10
34.00
Henrik Scharling
Danmark
11
34.07
Martin Jarrett
Norge
12
34.10
Martin Hammer
Danmark
13
34.20
Peter Carlsson
Sverige
14
34.24
Erik Olsen
Norge
15
34.25
Kristoffer Damberg
Danmark
16
34.26
Ole Johannes Fosse
Norge
17
34.29
Sebastian Hartvigsen
Danmark
18
34.30
Thomas Mikkelsen
Danmark
19
34.30
Thomas Jansen
Norge
20
34.30
Christian Wulf
Norge
21
34.32
Skipper Hermansen
Danmark
22
34.36
Anders Friis
Danmark
23
34.38
Gabor Klöczl
Danmark
24
34.39
Lars Gade
Danmark
25
34.40
Oliver Bergmann
Tyskland
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
34.38
Gabor Klöczl
Danmark
2.
34.52
Michael Barfoed
Danmark
3.
35.12
Michael Bornak
Danmark
4.
35.49
Tommy Flognfeldt
Sverige
5.
36.03
Jarle Mælum
Norge
6.
36.11
Jan Værnhøj Pedersen
Danmark

NBC LexJuris Tempoløbet
18. april 2015
22.1 km

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
Junior
29.29
Mathias Norsgaard Jørgensen
Team Kel-berg Roskilde junior
D
32.37
Per Vinter
Roskilde Cykle Ring
H40
30.52
Bjarne Kingo Andersen
Nyborg Cykle Klub
H50
30.46
Gabor Klöczl
Holte CK
H60
32.51
Thomas Kyng
ABC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
30.46
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
30.49
Klaus Pedersen
Cykel Klubben Djurs
3.
31.06
Michael Bornak
CC Hillerød
4.
31.34
Kim Westen
Nakskov CC
5.
31.44
Henrik Sass
Team Cycling Ringsted


 



Sæson 2014

1. plads
Sjællandsmesterskaberne i parløb / Barfoed
1. plads
Copenhagen Gran Fondo enkeltstart
1. plads
Veteran DM enkeltstart
1. plads
Jyllinge åbne klubmesterskab i enkeltstart
2. plads
Kongen af Tonserne enkeltstart
1. plads
CCK åbne klubmesterskab i enkeltstart


Sjællandsmesterskaberne i parløb
26. april 2014

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
B
39.17
Lasse Mortengaard
Casper Hillstrøm
Team ABC elite
ABC
C
41.26
Lars Lau Christensen
Frederik B. Rasmussen
Roskilde CR
Roskilde CR
Junior
38.36
Mathias N. Jørgensen
Jonas G Wisly
Team Kel-berg Roskilde junior
Team Kel-berg Roskilde junior
D
41.00
Jan Normann
Lennart Nielsen
ABC
Haslev cykelmotion
H40
40.36
Torben Hansen
René Nielsen
CC Hillerød
Hvidovre Cykle Klub
H50
40.16
Gabor Klöczl
Michael Barfoed
Holte CK
ABC
H60
42.27
Torben Nielsen
Thomas Kyng
PI København
ABC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.16,7
Gabor Klöczl
Michael Barfoed
Holte CK
ABC
2.
40.42,7
Michael Bornak
Bo Simonsen
CC Hillerød
Køge CR
3.
41.19,6
Jan Værnhøj Pedersen
Klaus Skjoldann Nielsen
Ordrup CC
Ordrup CC
4.
41.26,3
Lars Schmidt
Kim Westen
Hvidovre CK
Nakskov CC
5.
41.36,0
Jan Ryan Hansen
Morten Ryan Hansen
DBC
DBC


29 km med 65 højdemeter

 


Copenhagen Gran Fondo enkeltstart
30. maj 2014



Overall
Tid
Ryttere
Klub
1
31.45
Martin Toft Madsen
Team Bornholm
2
32.21
Jimmi Purkær
Aalborg CR
3
32.54
Lars Carstensen
Bornholm Pro cycling
4
32.56
Jesper Nielsen
Herning CK
5
33.15
Christian Juul Andreasen
Bornholm Pro cycling
6
33.30
Heine Hansen
Team Bornholm
7
33.37
Andreas Rasmussen
Orbea Racing-RMK
8
33.48
Tommy Moberg Nielsen
Vivelo Sydkysten Cycling
9
33.54
Martin Hammer Larsen
-
10
34.05
Skipper Hermansen
Holbæk Cykelsport
11
34.12
Morten Christensen
Sorø BC
12
34.16
Henrik Scharling
Team Vivelo-IBT isolering
13
34.16
Chritian Wulff
CK Sundet
14
34.30
Gabor Klöczl
Holte CK
15
34.31
Gabriel Nyström
RCR
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
34.30
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
35.12
Michael Bornak
CC Hillerød
3.
35.30
Michael Barfoed
ABC
4.
37.57
Jan Bo Hansen
CC Hillerød
5.
38.21
Reinhard Winter
Team Heideexpress

 


Veteran DM enkeltstart
14. juni 2014

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H30
38.39
Henrik Scharling
Team Vivelo / IBT isolering
H40
38.05
Lars Nybo Nielsen
ABC
H50
40.02
Gabor Klöczl
Holte CK
H60
35.35*
Thomas Kyng
ABC
H70
36.53*
Søren Vagtholm
Cykling Odense
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.02
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
40.07
Lars Aagaard Hansen
Cykling Odense
3.
40.17
Michael Bornak
CC Hillerød
4.
40.44
Henrik Sass
Team Cycling Ringsted
5.
41.19
Kim Westen
Nakskov Cykle Club
6.
41.27
Jan Værnhøj Pedersen
Ordrup CC
7.
41.30
Lars Schmidt
Hvidovre CK
8.
41.37
Knud Thaysen
Herning CK
9.
41.45
Hans Jørgen Hellerup
Nr. Søby CK
10.
41.55
Kent Jensen
Vejen BC


30 km ud hjem, med 35 m stigning i alt
Tørt, men med en heftig vind fra nord
* H60 + H70 kørte 25 km

 


Jyllinge CC åbne klubmesterskab i enkeltstart
25. august 2014
24 km

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1.
32.26
Gabor Klöczl
Holte CK
2
32.52
Skipper Hermansen
HCS
3
34.07
Jacob Berg
HareTri
4
34.26
Henrik Nielsen
Team Synergy Cycling
5
34.33
Tim Bendtsen
Kennel Lusati
6
35.03
Steen Jespersen
Roskilde Tri
7
35.04
Ron Levi
FBC
8
35.12
Martin Kølbæk
Team Synergy Cycling
9
35.27
Henrik Sørensen
HareTri

 


Kongen af tonserne enkeltstart
7. september 2014
9,7km

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1.
12.49
Sebastian Hartvigsen
ABC
2.
12.54
Gabor Klöczl
Holte CK
3
13.06
Jimmy Bredow
Tri4
4
13.20
Jeppe Kollat Jensen
-
5
13.21
Kamilla Valin (K)
Team Rytger
6
13.26
Rolf Kjøller
Hmtbk
7
13.43
Ole Bistrup
Dk3650cycling
8
13.47
Lasse Jakobsen
Hvidovre CK
9
13.51
Kenneth Ejsenhardt
Kvik Tri Team

 


Cykelklubben Kronborgs åbne klubmesterskab i enkeltstart
9. september 2014
25,3 km

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1
34.21
Gabor Klöczl
Holte CK
2
34.54
Nocolaj Amping
CKK
3
35.15
Andreas Hartkopp
CKK
4
36.05
Morten Eistrup
CKK
5
37.46
Anders Winther
CKK
6
37.55
Martin Mollerup
CKK
7
37.57
Johnny Foght
CKK
8
38.00
Jesper Stieler
CKK
9
38.12
Rasmus Mønnike
CKK
10
38.44
Niels Otzen
CKK

 



Sæson 2013

1. plads
Copenhagen Gran Fondo enkeltstart
1. plads
Veteran DM enkeltstart
1. plads
Jyllinge åbne klubmesterskab i enkeltstart
1. plads
CCK åbne klubmesterskab i enkeltstart
2. plads
Mens vi venter på tøsserne enkeltstart
12. plads
VM enkeltstart


Copenhagen Gran Fondo enkeltstart
10. maj 2013
26,5 km


Overall
Tid
Ryttere
Klub
1
34.11
Martin Toft Madsen
-
2
35.15
Heine Hansen
-
3
35.24
Jesper Nielsen
Herning CK
4
35.42
Martin Hammer Larsen
Sydkystens Cycling
5
35.48
Niclas Fagerlund
Lammhultcyklisterna
6
35.55
Sebastian Ebbelin
Aletica Tri Horsen
7
35.59
Lars Nybo Nielsen
ABC
8
36.15
Marcus Larsson
Team Kungsävl IS
9
36.20
Ronald Valvetne
Fusa Sykkelklubb
10
36.23
Viktor Torsensson
Team Kungsävl IS
11
36.26
Gabor Klöczl
Holte CK
12
36.27
Anders Holm
-
13
36.32
Andreas Rasmussen
RMK
14
36.33
Klaus Pedersen
-
15
36.39
Morten Christensen
Slagelse MTB
H55
Tid
Ryttere
Klub
1.
36.26
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
37.02
Dag Foseid
Stord SK
3.
37.50
Jan Værnhøj Pedersen
LFCK
4.
37.57
Martin Collander
Mölndals CK
5.
38.22
Jesper Lassen
CK Kronborg

 


Veteran DM enkeltstart
15. juni 2013
30 km

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H30
40.35
Tommy Moberg Nielsen
CK Kronborg
H40
39.04
Jesper Nielsen
Herning CK
H50
40.41
Gabor Klöczl
Holte CK
H60
43.29
Poul Petersen
CK Kronborg
H70
46.28
Søren Vagtholm
Sorø BC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.41
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
41.56
Hans Jørgen Hellerup
Nr. Søby CK
3.
42.11
Jan Værnhøj Pedersen
LFCK
4.
42.13
Jesper Lassen
CK Kronborg
5.
42.30
Michael Bornak
CC Hillerød
6.
42.44
Kim Westen
Nakskov CC
7.
42.56
Knud Thaysen
Herning CK
8.
42.57
Jan Ryan Hansen
DBC
9.
43.42
Morten Andersen
Fredericia CC
10.
43.58
Bo Simonsen
Køge CR

 


Jyllinge CC åbne klubmesterskab i enkeltstart
3. september 2013

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1.
32.27
Gabor Klöczl
Holte CK
2
34.10
Jesper Bjerggaard
Team Synergy Cycling
3
34.32
Anders Krøll
Team Synergy Cycling
4
35.02
Karsten Hoffmann
Team Synergy Cycling
5
35.22
Kenneth Bendtsen
Holbæk Cykelsport
6
35.24
Martin Kølbæk
Team Synergy Cycling
7
35.34
Christian Nørlyng
Jycc
8
36.19
Brian Hansen
Team Synergy Cycling
9
36.27
Melina N. Olsen (K)
Bagsværd Tri

 


Cykelklubben Kronborgs åbne klubmesterskab i enkeltstart
2013

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1
30.57
Gabor Klöczl
Holte CK
2
31.36
Mads Rytter
-
3
32.11
Søren Engberg
-
4
32.16
Andreas Hartkopp
CKK
5
32.22
Ole Egeblad
-
6
32.24
Jesper Lassen
CKK
7
32.48
John Dinesen
-
8
33.06
Jesper Stieler
-
9
33.08
Thomas Kyng
ABC
10
33.36
Jackie Müller
-

 


Mens vi venter på tøsserne enkeltstart
31. maj 2013
30 km

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1
40.52
Bjørn Oppermann
amur.dk
2
40.59
Gabor Klöczl
Holte CK
3
43.06
Henrik Sass
-
4
43.11
Andreas Rasmussen
-
5
45.50
Kenneth Bendtsen
Holbæk cykelsport
6
46.07
Claus Vogsen
-
7
?
Mette Larsen
-
8
48.11
Michael H. Wadstrøm
Team Ørbæk
9
50.27
Tom Vigan Jensen
DMK SRAM
10
52.37
Morten Dockir
Team Synergy Cycling
11
53.22
Pia Embrunman Nielsen
Team Mermaid

 



Sæson 2012

1. plads
Mermaid Løbet enkeltstart
1. plads
Sjællandsmesterskaberne i parløb / Kyng
1. plads
Jyllinge åbne klubmesterskab i enkeltstart
2. plads
Veteran DM enkeltstart
2. plads
Sommercup holdløb
3. plads
CCK åbne klubmesterskab i enkeltstart
3. plads
Sommercup enkeltstart


Mermaid løbet
18. august 2012
25 km enkeltstart

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
A
32.14
Rasmus Quaade
Blue Water Cycling
B
32.46
Jesper Nielsen
Herning CK
C
36.09
Jakob Skinderholm Anthonisen
Politiets CA
Junior
33.04
Mathias Wichmann Krigbaum
Team Roskilde Junior
D
35.59
Kristoffer Damberg
ABC
H40
33.45
Henrik Andersen
HMTBK
H50
34.52
Gabor Klöczl
Holte CK
H60
39.26
Svend Christensen
Herning CK
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
34.52
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
35.42
Christian Lentz
CK Ringen
3.
37.29
Gert Caspers
Pilitiets CA
4.
37.37
Thomas Kyng
ABC
5.
37.38
Michael Stockfleth
FBL
6.
38.45
Flemming Thestrup
DBC
7.
39.12
Klaus Pedersen
Greve CC
8.
40.41
Anders Christoffersen
Køge CR

 


Sjællandsmesterskaberne i parløb
1. september 2012
30 km

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
A
36.07
Rasmus Quaade
Casper Folsach
Blue Water Cycling
Team Concordia Forsikring Him.
B
38.55
Tommy Moberg Nielsen
Peter Grann
CK Kronborg
CK Fix
C
40.47
Brian Jørgensen
Morten Husted Permin
Team Cyccling Ringsted
Ordrup CC
Junior
38.32
Emil Wang
Joakim Bukdal
ABC
ABC
D
43.02
Christian Madsen
Lasse Jakobsen
FBL
Hvidovre CK
H40
39.59
Torben Hansen
Michael Bornak
CC Hillerød
CC Hillerød
H50
40.25
Gabor Klöczl
Thomas Kyng
Holte CK
ABC
H60
45.47
Ole Vinge Olsen
John Larsen
CC Hillerød
Svendborg CC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
40.25
Gabor Klöczl
Thomas Kyng
Holte CK
ABC
2.
42.59
Vagn Åkerström
Flemming Thestrup
DBC
DBC
3.
44.49
Jørn Christiansen
Hasse Larsen
Ordrup CC
Ordrup CC
4.
45.35
Lars Christoffersen
Anders Christoffersen
Køge CR
Køge CR

 


Jyllinge CC åbne klubmesterskab i enkeltstart
2012

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1.
39.52
Gabor Klöczl
Holte CK
2
40.40
Bjørn Oppermann
-
3
41.04
Kristian Olsen
Roskilde CR
4
41.10
Jacob Berg
HareTri
5
41.25
Lars Klima
Team Cyclingshop
6
41.44
Jesper James
Holbæk Cykelsport
7
42.36
Steen Jespersen
Roskilde Tri
8
42.38
Hong Suong Han
DK3600Cycling
9
43.41
Michael Elmstrøm
Fabin Sport

 


Resultater fra Sommercup 2. afd. enkeltstart
23. maj 2012

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1.
27.12
Tomme Moberg Nielsen
CCK
2
27.17
Kristoffer G. Damberg
Birkerød CC
3
27.34
Gabor Klöczl
Team Mermaid
4
27.40
Michael Bornak
CC Hillerød
5
27.42
Andreas Hartkopp
CC Kronborg
6
27.47
Ota Rossini
Birkerød CC
7
28.03
Lars Høg Thomsen
Team Mermaid
8
28.03
Henrik Olsen
CC Hillerød
9
28.08
Torben Hansen
CC Hillerød
10
28.13
Flemming Borup Baltzer
CC Hillerød

 


Veteran DM enkeltstart
16. juni 2012
30 km

Snyd og bedrag!!!
Til trods for at jeg var forsvarende mester startede jeg først.
Desuden startede Claus Christiansen i H40 feltet.
Claus lå på hjul af flere af de H40 ryttere der passerede ham bl.a Jesper Nielsen og Lars Nybo!
Dette nederlag til Claus, anerkender jeg ikke!

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H40
36.41
Jesper Nielsen
Herning CK
H50
39.09
Claus Christiansen
CC Hillerød
H60
41.46
Thomas Kyng
ABC
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
39.09
Claus Christiansen
CC Hillerød
2.
39.18
Gabor Klöczl
Holte CK
3.
39.32
Hans Jørgen Hellerup
Hammel CK
4.
39.44
Michael Barfoed
ABC
5.
39.57
Michael Bornak
CC Hillerød
6.
40.33
Knud Thaysen
Herning CK
7.
40.39
Lars Christensen
Aallborg CR
8.
41.13
Kim Ryan Hansen
DBC

 


Cykelklubben Kronborgs åbne klubmesterskab i enkeltstart
2012

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1
30.17
Tommy Moberg Nielsen
CKK
2
30.57
Kenneth Carlsen
CKK
3
30.58
Gabor Klöczl
Holte CK
4
31.45
Jesper Lassen
CKK
5
32.12
Mads Rytter
CKK-
6
32.26
Andreas Hartkopp
CKK
7
33.04
Patrick Wärme
CKK
8
33.20
John Dinesen
CKK
9
33.39
Jesper Stieler
CKK
10
33.55
Morten Folke
CKK

 




Sæson 2011

1. plads
Veteran DM enkeltstart
5. plads
Ganløse Ringen enkeltstart



Veteran DM enkeltstart
18. juni 2011
30 km

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H30
38.46
Lars Nybo Nielsen
ABC
H40
37.24
Jesper Nielsen
Herning CK
H50
38.59
Gabor Klöczl
Holte CK
H60
*35.44
Poul Petersen
CK Kronborg
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
38.59
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
39.08
Michael Barfoed
ABC
3.
39.27
Claus Christiansen
CC Hillerød
4.
39.28
Michael Bornak
CC Hillerød
5.
40.31
Kim Ryan Hansen
DBC
6.
41.17
Lars Christensen
Aalborg CR
7.
41.28
Jan Ryan Hansen
DBC
8.
42.02
Vagn Åkerström
Politiets CA
9.
42.35
Erik Madsby
Politiets CA
10.
42.35
Michael Elmstrøm
Roskilde CR

* 25 km


Ganløseringen enkeltstart
2011
20 km

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1
26.39
Tonni Wittenborg
Team Mermaid
2
26.52
Bo Horsted
Køge CR
3
26.56
Henrik Scharling
Greve CC
4
27.03
Tommy Cramer
Greve CC
5
27.06
Gabor Klöczl
Team Mermaid
6
28.19
Ron Levy
FBL
7
29.43
Kim K. Rasmussen
Holbæk Cykelcenter

 



Sæson 2010

Skadet



Sæson 2009

1. plads
Veteran DM enkeltstart
1. plads
Sjællandsmesterskaberne i parløb / Kyng
2. plads
Veteran NM enkeltstart
3. plads
Sommer Cup enkeltstart
4. plads
Ganløse Ringen enkeltstart



Veteran DM enkeltstart
20. juni 2009
24 km

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H30
31.07
Lars Nybo Nielsen
ABC
H40
31.05
Jesper Nielsen
Herning CK
H50
32.19
Gabor Klöczl
Holte CK
H60
35.14
John Helleskov
HFCK
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
32.19
Gabor Klöczl
Holte CK
2.
32.40
Michael Barfoed
Hvidovre CK
3.
33.21
Michael Bornak
CC Hillerød
4.
33.24
Hans Jørgen Hellerup
Hammel CK
5.
33.57
Finn Koldste
Vejle CK
6.
34.01
Jan Ryan Hansen
DBC
7.
34.19
Per Nielsen
HFCK
8.
34.47
Thomas Kyng
ABC
9.
34.58
Jørn Madsen
Holstebro CC
10.
35.11
Karsten Arnfeldt Ottosen
Fredericia CC

 


Sjællandsmesterskaberne i parløb
5. september 2009
30 km

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
A
39.06
Jens Erik Madsen
Daniel Kreutzfeldt
Team Capinordic
Team Capinordic
B
39.46
Keld Fjord
Jesper Nielsen
Værløse Farum CK
Herning CK
C
42.47
Kristian Slot Pedersen
Anders Holm
Hvidovre CK
Hvidovre CK
Junior
40.06
Emil Hovmand
Jesper Kousgaard
Herning CK
Herning CK
D
46.00
Niels Eberhardt Sørensen
Mikkel Worm
DBC
Slagelse CR
H40
41.53
Frank Reuter
Michael Barfoed
Hvidovre CK
Hvidovre CK
H50
42.40
Gabor Klöczl
Thomas Kyng
Holte CK
ABC
H60
49.12
Lasse Nellemose
Ib Malm
Team Cycling Ringsted
Team Cycling Ringsted
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
42.40
Gabor Klöczl
Thomas Kyng
Holte CK
ABC
2.
44.13
Anders Christoffersen
Per Nielsen
Køge CR
HFCK
3.
44.34
Steen Byskov Thomsen
Klaus Pedersen
Greve CC
Greve CC
4.
45.50
Vagn Åkerström
Jimmi Johansen
DBC
Lubgbu CC

 


Sommer Cup enkeltstart
2009

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1
26.43
Tommy Moberg Nielsen
CK Kronborg
2
27.33
Michael Bornak
CC Hillerød
3
27.33
Gabor Klöczl
Team Mermaid
4
27.43
Tonni Wittemborg
Team Mermaid
5
27.56
Ole Egeblad
Team Mermaid
6
27.57
Mikkel Mortensen
CC Hillerød
7
28.00
Torben Møller-Hansen
Team Mermaid
8
28.39
Andreas Hartkopp
CK Kronborg
9
29.02
Christian Kouyoumdjian
CC Hillerød
10
29.03
Jens Killerich
Birkerød BC
11
29.12
Miklos Molnar
Team Mermaid

 


Ganløse Ringen enkeltstart
2009
30 km

Plac.
Tid
Ryttere
Klub
1
39.25
Keld Fjord
Manila Bike - Scott
2
40.43
Kenneth Carlsen
www.biomekanikeren.dk
3
40.51
Morten Fenger
Roskilde Triathlon Klub
4
41.13
Gabor Klöczl
Team Mermaid
5
41.17
Lars Lund
Odense Triathlon Klub
6
41.44
Kim Greisen
TNP
7
42.11
Gert Birk Hundt
Team Pingel Cykler
8
42.22
Anders Holm
Tri4
9
42.27
Jørgen Rath Nielsen
DBC
10
42.50
John Carlsen
CC Hillerød

 


Nordiske veteranmesterskaber i enkeltstart
1. august 2009
27 km

Klasse
Tid
Ryttere
Klub
H30
34.36
David Scott
Sverige
H40
34.27
Jesper Nielsen
Danmark
H45
35.51
John Rune Gilberg
Norge
H50
35.16
Thomas Åberg
Sverige
H55
36.48
Tor-Arne Simonsen
Norge
H60
36.42
Jan Karlsson
Sverige
H65
38.55
Claus Jeppesen
Danmark
H70
41.05
Harald Kvernerud
Norge
H50
Tid
Ryttere
Klub
1.
35.16
Thomas Åberg
Sverige
2.
35.53
Gabor Klöczl
Danmark
3.
36.34
Hans Jørgen Hellerup
Danmark
4.
36.41
Jimmi Ottosen
Danmark
5.
38.33
Jørn Madsen
Danmark

 




Sæson 2008

1. plads
Blomsterløbet (Linjeløb)
2. plads
H12 parløb med Pia Nielsen (12 timers MTB)
2. plads
Sjællandsmesterskaberne i parløb /Lars Smith (Holte CK)


Blomsterløbet
2008

 


H12 parløb med Pia Nielsen (12 timers MTB)

 


Sjællandsmesterskaberne i parløb /Lars Smith (Holte CK)


Vi taber med 1. sek.